NEDEN KİLO ALIYORUZ?

NEDEN KİLO ALIYORUZ?

 

 

Sorunun cevabı çok basit aslında kilo alma probleminin altında eğer genetik yada hormonal bir sorun yoksa cevap şu daha fazla yiyecek tüketip daha az hareket ediyoruz..İnsanlar modern yaşamın tadını çıkarıyor.Yiyecek bol, avlanmaya gerek yok..keyif olarak avlanmak hariç.Çalışma hayatı neredeyse otomatik.eğlencelerimiz bile çoğu kez fiziksel güç gerektirmiyor ve tüm bunlar sonuç olarak bizi yavaş yavaş şişmanlatıyor.

 

Yukarıda İnsanların son yılarda bu kadar fazla kilo almasının nedenlerinin az hareket ve çok yemek olduğuna değindik. Peki, insanlar neyi fazla tüketiyorlar? Cevap: işlenmiş karbonhidrat yani şeker.(yağmurdan kaçarken doluya tutulmak)Yağdan kaçarken karbonhidratın zararsız olabileceğini düşünüp bolca tüketiyorlar.

 

Şimdi sizinle çok basit bir matematik yolculuğuna çıkacağız. Günlük almanız gereken kalorinin 2000 kkal/gün olduğunu düşünelim(not:bu herkesin kalori ihtiyacının 2000 kkal/gün  olduğu anlamına gelmez).ve hergün fazladan 100 kalori aldığınızı varsayalım.Bu 100 kaloriyi de çayın yanında kullandığımız  kesme şekerden aldığımızı varsayalım.Bir küp kesme şeker’in  ortalama 5 gram,1 gram karbonhidrat ‘ın da 4 kkal olduğu bilgisini ekleyelim.(1 kesme şeker 20 kkal)Ekstra  5 kesme şekerden aldığımız 100 kaloriyi de günlük aldığımız kalori miktarının üzerine koyalım.. 2100 oldu ,oysaki bizim günlük ihtiyacımız 2000 kaloriydi.Peki şimdi bu fazladan alınan 100 kalori ne olacak? Sorunun cevabı basit ;yağa dönüşüp depolanacak.

Şimdi biraz daha dört işlem yapalım;

 

Bir yıl 365 günden oluşmakta ve hergün alınan 100 kkal fazla 1 yılda 100x365=36500(otuzaltıbinbeşyüz) kkal olmakta. Biz eğer 1 kg yağ kaybetmek istiyorsak 7000 kkal harcamamız gerekir ki bunun yağdan olması zorunludur. Kas ve su kaybı kilo kaybı olarak değerlendirilemez. 1 kg yağ = 7000 kkal bir yılda aldığımız total kalori 36500.şimdi bunu 1 kg yağa böldüğümüzde 36500/7000 = 5200 gr buda 5.2 kg etmektedir. Yani hergün fazladan aldığımız ve harcayamadığımız 100 kalori bize yılda 5,2 kg yağ olarak geriye döndü. Neden? burada da fizik yardım ediyor bize cevap “MADDENİN KORUNUMU KANUNU”:vücuda giren  bir madde eğer enerjiye dönüştürülemezse(hatırlayın hareketsiz yaşam) depolanır kalır.suçlu kim? Sadece iki küçük kesme şeker,fazladan alınan 100 kalori.1 paket margarinin 250 gr olduğunu düşünürsek  buradaki 5 kg ın 20 paket  neredeyse 1 koli margarine eşit yağ olduğunu söyleyebiliriz.Bu margarinleri vucudunuza bağladığımızı ve  gittiğiniz her yere bu 1 koli margarini götürmenizi istediğimizde tepkiniz ne olurdu?Tabiki hayır.

 

Ama bunun farkında olmada...hergün gittiğiniz yerlere kaç kutu margarin götürdüğünüz düşünmeniz ümidiyle…

 

NOT:Bu yazı 4 Eylül 2008 de Mutlu AKIN  tarafından yazılmıştır.

 

Mutlu AKIN

Spor Uzmanı

Uluslararası Fitness Eğitmeniİlgili Resimler